مقاله

فیشور سیلانت چیست؟

blog-image کلینیک ستاره ۰۱ اسف ۱۳۹۸

مسواک و نخ دندان، مهم ترین راه پیشگیری از پوسیدگی در کودکان انجام فیشور سیلانت است. به قول انگلیسی ها «یک اونس پیشگیری بهتر از یک پوند درمان است». اگر شما نیز به این ضرب المثل اعتقاد دارید، حتما در این مقاله با ما همراه باشید.

 

چرا فیشور سیلانت برای کودکان ضروری است؟

اگر به دهان خود یا کودک تان به دقت نگاه کنید، متوجه می شوید که دندان های عقبی دارای سطح صافی نیستند، بلکه سطح آنها پر از فرو رفتگی و شیار است. بسیاری تحقیقات نشان می دهد ۷۰ درصد پوسیدگی ها از همین سطوح جونده عقبی آغاز می شود.

 

این سطوح همان جایی هستند که غذا بین آنها جویده و له می شود و دارای شیارهای فراوان هستند. مشکل اینجاست که این شیار ها به سادگی با برس مسواک تمیز نمی شوند؛ چرا که اغلب شیار ها بسیار عمیق و باریک هستند به شکلی که شاید حتی یک موی مسواک هم نمی تواند به عمق آن برسد. به همین دلیل لازم است جهت پیشگیری از پوسیدگی این دندان ها، شیار ها را مسدود نمود. مهر و موم کردن شیارها با مواد شیار پوش «فیشور سیلانت» نامیده می شود.

 

پر کردن شیارهای سطوح جونده دندان را «فیشور سیلانت» می نامند.

 

فیشور به معنی شیار و سیلانت به معنی پوشاندن است.

 

فیشور سیلانت توسط دندانپزشک انجام می شود. با این عمل گیر غذایی از بین رفته و سطح دندان به راحتی با مسواک قابل تمیز کردن خواهد شد. فیشور سیلانت، سدی را میان باکتری های پوسیدگی زا و مینای دندان ایجاد می کند. با کمک این روش می توان زندگی در دوره کوددقت شود با اینکه سطوح جونده دندان ها تنها ۱۲ درصد از کل سطوح دندانی را تشکیل می دهند، اما بیشتر پوسیدگی های دندانی کودکان مقطع ابتدایی در همین سطوح جونده مشاهده می شود. امروزه اثبات شده انجام شیار درمانی یا فیشور سیلانت موجب پیشگیری از پوسیدگی به مدت  ۵ تا ۱۵ سال خواهد شد.

 

فیشور سیلانت برای چه کسانی توصیه می شود؟

گروه های زیر برای انجام فیشور سیلانت در اولویت هستند:

 

□ کودکانی که دندان های آسیای آنها به تازگی در آمده است.

 

□ کودکانی که دندان شیری آنها در معرض پوسیدگی است.

 

□ بزرگسالانی که دندان هایشان به صورت طبیعی دارای شیارهای عمیق است.

 

□ بزرگسالانی که میزان ابتلای آنها به پوسیدگی در آنها زیاد است.

 

سن مناسب برای انجام فیشور سیلانت چه زمانی است؟

مناسب ترین زمان برای انجام فیشور سیلانت دقیقا دوره ای است که دندان های دایمی کودک شروع بیرون آمدن می کند. این زمان معمولا بین ۶ تا ۱۲ سالگی اتفاق می افتد. بهتر است قبل از اینکه علایم پوسیدگی در این دندان ها مشاهده شود، فیشور سیلانت انجام شود. مخصوصا اگر این دندان ها دارای شیارهای عمیق باشند، این پیشگیری ضروری تر است.